מיפוי השיח הפוליטי הישראלי בפייסבוק (תוצאות ביניים)

לפני מספר שבועות, החלטתי לנסות ולמפות את הדרך בה שיח פוליטי "ישראלי" מתנהל בפייסבוק. הרעיון היה פשוט – מעבר בפיד הפייסבוק שלי מלא בהרבה דעות והתייחסויות לאירועים פוליטיים, אבל הן בדרך כלל מונוליטיות ולא משקפות את כל מגוון הדעות בחברה הישראלית (ובטח שלא עוסקות בנושאים שמעניינים את כל החברה הישראלית).

אבל הרי פייסבוק אמורה להיות פלטפורמה שמאפשרת שיח פוליטי עם אנשים ששונים ממך, ושלא יהיה מתווך על ידי התקשורת הממוסדת. אז איך בפועל מתנהל השיח הפוליטי בפייסבוק? האם הוא עוזר לנו לשמוע גם דעות של גורמים "נפקדים" מהשיח הציבורי שמתנהל בתקשורת הממוסדת? להלן כמה מסקנות ראשוניות בנושא:

מתודולוגיה

כדי לנסות לערוך את המיפוי הזה, פתחתי יוזר פייסבוק ייעודי תחת השם "מתעניינים בפוליטיקה או אקטיביזם" וניסיתי לגרום לכמה שיותר אנשים שמשתמשים בפייסבוק בין היתר ככלי לניהול שיח פוליטי להית חברים של היוזר הזה (על הדרכים לעשות את זה והאתגרים שפייסבוק העמידו בדרך – מקווה לכתוב בנפרד מתישהו בעתיד).

המדגם שהצלחתי לאסוף, 252 אנשים – הוא אמנם מדגם קטן ולא מייצג (בראש ובראשונה בגלל שהוא לא מדגם אקראי), אבל בכל זאת מדגם מספיק גדול כדי שאריץ עליו את ניתוח הרשתות החברתיות של Wolfram Alpha.

האלגוריתם של וולפראם אלפא, בעצם, מיפה באופן אוטומאטי את הדרך בה האקטיביסטים הפוליטיים שדגמתי קשורים אחד לשני. מהקשרים האלו, הוא ניסה לחלץ "תתי רשתות" בין החברים השונים של היוזר "מתעניינים בפוליטיקה או אקטיביזם".

הרשתות המרכיבות את השיח הפוליטי הישראלי בפייסבוק

כשהתחלתי עם הפרויקט הזה, ציפיתי לקבל מיפוי של המון רשתות שמנהלות קשרים ביניהן: חרדים, מתנחלים, רוסים, ערבים, תושבי פריפריה, תושבי מרכז, וכו'. בפועל, קיבלתי שתי רשתות גדולות, שבהיעדר שם טוב יותר אני נאלץ לכנות "ימין" ו-"שמאל":

תמונה

צריך להדגיש שהאבחנה הזו בין "שמאל" ל-"ימין" כמעט ולא מתייחסת לתוכן שהמשתמשים השונים מעלים, אלא רק לקשרים ביניהם. ניתוח התוכן נעשה באופן שטחי למדי, כחלק מנסיון להבין מיהי כל אחת משתי הרשתות שמיפוי הקשרים מזהה אוטומאטית. מתוך מדגם של 252 משתמשים, מיפוי הקשרים משייך 115 משתמשים ל-"שמאל", ו-111 אנשים ל-"ימין". יתר המשתמשים שויכו לתתי-רשתות נוספות. למשל, הרשת שנמצאת למעלה במרכז התמונה, בירוק בהיר, היא רשת של כמה חברים שלי שהאלגוריתם זיהה נכון שהם קשורים אחד לשני במציאות, ואפילו הגדיל ו-"סידר" אותם על פי השתייכות פוליטית מימין לשמאל.

בגלל שלא מדובר במדגם אקראי, אז כנראה שאי אפשר ללמוד ממנו הרבה על חברה גדולה יותר שהוא כביכול מייצג (נניח, מבחינת הגודל של "הימין" או "השמאל" בחברה הישראלית). בין היתר, המדגם הזה מורכב בעיקר מגברים, ובעיקר מבני עשרים פלוס.

תמונה

אגב, יכול להיות שאלו לא מאפיינים שנובעים מבעיות במדגם, אלא מאפיניים שנובעים מאופי המשתתפים בשיח הפוליטי בפייסבוק. יכול להיות שמדובר שוב בעוד שיח פוליטי שנשלט בעיקרו על ידי גברים צעירים (מאפיינים בעייתיים של כל שיח פוליטי, כנראה) ולא מאפשר לגורמים אחרים להשתלב בו.

עוד מבחינת היבטים תרבותיים מעניינים שמבחינים בין שתי הקבוצות: ברשימת ה-"שמאל" שמות רוב המשתמשים הם באנגלית, ובערך אחוז אחד בעברית. ברשימת ה-"ימין" בערך 63% רשומים בעברית (ויש גם אחד ברוסית).

משתמשים בעלי תפקידים חשובים ברשתות החברתיות האלו

המיפוי האוטומאטי אינו מזהה רק את הרשתות עצמן, אלא גם מצביע על משתמשים שמשחקים תפקיד חשוב ברשתות האלו. למשל, משתמשים שמהווים "מרכזים חברתיים" (social insiders, כלומר – משתמשים שלהם וליוזר שפתחתי יש הרבה חברים משותפים):

בימיןיואב ללום (פעיל חרדי, ממובילי המאבק לקליטת תלמידים חרדים ספרדים בבתי-הספר של החינוך החרדי), יהודה גליק (חבר ליכוד, פעיל בסוגיית מעמד היהודים בהר הבית), אריה קינג (חבר מועצת העיר ירושלים, ממובילי ההתיישבות היהודית במזרח העיר), רועי שרון (כתב השטחים של ערוץ 10), חני לוז (פעילה במסגרות שונות בביקורת על ייצוג המתנחלים בתקשורת), נעם ארנון (דובר היישוב היהודי בחברון), חנן גרינווד (עורך האתר "כיפה"), פנחס וולף (דובר "הבית היהודי).

בשמאליריב מוהר (דובר "רבנים למען זכויות אדם"), שרון דולב (פעילה בחד"ש, לשעבר יו"ר צעירי מרצ, עוסקת בעיקר בקמפיין נגד תכנית הגרעין הישראלית).

קל לראות שברשת "הימין" יש הרבה יותר "מרכזים חברתיים" מאשר ברשת "השמאל". למעשה משמעות הדבר היא שרשת "הימין" מלוכדת יותר סביב מספר גורמים בולטים בהשוואה לרשת "השמאל".

"מחברים חברתיים" (social connectors, כלומר – משתמשים שמשמשים כ-"גשר" בין תתי-רשתות של חברים). מטבע הדברים, הרבה מהמשתמשים שזוהו כ-"מרכזים חברתיים" גם זוהו כ-"מחברים חברתיים", כי בלעדיהם הרשת הייתה מלוכדת פחות. אבל יש עוד כמה משתמשים שזוהו כ-"מחברים חברתיים" על ידי מיפוי הרשתות האוטומאטי: גלעד קריב (מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראל. זוהה כחלק מה-"שמאל", אבל מחבר גם למשתמשים ב-"ימין"), חיים לוינסון (כתב לענייני התיישבות ב-"הארץ", זוהה כחלק מה-"ימין"), טל שניידר (עיתונאית ובלוגרית מובילה לעניינים פוליטיים – זוהתה כנקודת חיבור בין ה-"ימין" ל-"שמאל"), אורי פרייס (עורך דין, פעיל במחאה החברתית ומגדיר את עצמו כחלק ממפלגת הפיראטים – זוהה כנקודת חיבור בין ה-"ימין" ל-"שמאל"), אורי זכי (לשעבר יו"ר צעירי מרצ, ומנהל משרד "בצלם" בארה"ב, מזוהה כחלק מה-"שמאל), והמשתמש של העיתון "שביעי" (עיתון שמוכוון לציבור הדתי, אשר מחולק בסופי שבוע בבתי כנסת ברחבי הארץ).

סיכום

בסה"כ, למרות שפייסבוק מאפשר שינוי בדרך התנהלות השיח הפוליטי, והתנתקות מאמצעי התקשורת המסורתיים – בסופו של דבר מעניין לראות שעיתונאים, דוברים, ופוליטיקאים ממשיכים לשחק תפקיד מרכזי גם בשיח הפוליטי שמתנהל ברשת הזו.

מעבר לזה, המיפוי האוטומאטי הזה של הדרך בה מתנהל שיח פוליטי ברשתות חברתיות מבליט גם את ההיבט החברתי-מחנאי שיש ל-"פוליטיקה"  (מעבר להיבט האידיאולוגי, התפיסתי, וכו').

כמובן שצריך לציין כמה חסרונות בולטים במתודולוגיה בה בחרתי לערוך את המיפוי הזה. בראש ובראשונה, העובדה שלא מדובר במדגם אקראי, אלא רשת ש-"הולידה את עצמה" בשיטת חבר מביא חבר. דרך רצינית יותר למפות את השיח הפוליטי תצריך, נניח, להתקשר אקראית לאנשים ולבקש מהם, בהנחה שהם פעילים פוליטית בפייסבוק, להוסיף את היוזר שלך.

בעיה נוספת היא שהמתודולוגיה הזו לא מאפשרת למפות "קבוצות" או "דפים" בפייסבוק (אלא רק "משתמשים") – למרות שלתחושתי הם משחקים תפקיד משמעותי כפלטפורמה לשיח הנ"ל.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על מיפוי השיח הפוליטי הישראלי בפייסבוק (תוצאות ביניים)

 1. Ofek Birnholtz הגיב:

  מגניב
  מה הסיכוי שאתה פותח את קוד המקור או מאפשר למשתמשים להכניס את השם של עצמם לדאטא ולראות איפה הם נופלים ברשת?

  תודה

  • 50stuck הגיב:

   אני לא בטוח איך לעשות את זה טכנית.
   מה אם תצרף את היוזר "מתעניינים בפוליטיקה או אקטיביזם" ואשלח לך תמונה של המיפוי תוך שאדגיש את מקומך במפה?

 2. כדאי לזכור, להזכיר ולהתייחס למקור:

  The political blogosphere and the 2004 US election: divided they blog, Adamic, Lada A., and Glance N. , Proceedings of the 3rd international workshop on Link discovery, p.36-43, (2005)

  http://bibsi6.cms.si.umich.edu/node/287

  • 50stuck הגיב:

   קודם כל – כבוד גדול שאתה מגיב כאן, תודה רבה!
   שנית – האמת היא שאחד מהנסיונות הקודמים שלי היה למפות את הבלוגוספרה הפוליטית הישראלית במסגרת התואר השני (סוף 2011. השתמשתי אז ב-Issue Crawler ובשאלונים לבלוגרים).
   התחושה שהתקבלה בזמנו היא שהבלוגוספירה הישראלית היא נחלה בלעדית של השמאל הפוליטי, ואחת הביקורות שקיבלתי בזמנו על העבודה הייתה שיש משהו מיושן במיפוי הבלוגוספירה בפני עצמה, ושיש להידרש גם לרשתות חברתיות נוספות שמהוות חלק מהמולטיספירה בה מתנהל שיח פוליטי בישראל.
   אז במובן מסוים אני מרגיש שהפרויקט הזה הוא (נסיון לבצע) תיקון.

 3. ליבי הגיב:

  מרתק. אני לא מהתחום, אבל מתעניינת. האם המערכת החכמה הזאת יודעת לבדוק לייקים של דף? אולי הבעיה במתודולוגיה יכולה להיפתר בפתיחת דף ובפרסום שקורא להצטרפות לדף לצורך מחקר. לאסוף איקס לייקים ממיקוד המודעה לסמלים של קבוצה כלשהי (ימין, שמאל, חרדים, סוציאל-דמוקרטים, נשים, טף וכד'), להפסיק לפרסם לקהל הזה, להתחיל לפרסם לקהל אחר עד קבלת מספר הלייקים הדרוש וחוזר חלילה, ואז להריץ את האלגוריתם?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s