על הסכנה הדמוגרפית שמתבטאת בכתב העת "מעין"

גליון "מעין" הראשון שקראתי היה גליון מס' 4 (2008). סיימתי לקרוא אותו ברצף אחד, בחיפה, ונתתי במתנה לחבר (רוחב לב שהתחרטתי עליו במהרה. למזלי יש עדיין עותק וירטואלי ב-scribd).

מאז אני משתדל לקרוא כל גליון שיוצא, ואף פילחתי עותק של גליון מס' 3 במסיבת דירה שהייתי בה בבית של צ'יקי כשהוא היה בחו"ל (הוא כתב פעם ש”מעין” נכתב בעבור אלו שגונבים אותו, אז הרגשתי שיש לי לגיטימציה לעשות את זה).

השיר הראשון ב"מעין" 4 הוא "קיץ" של דנה פרנק:

קשה לקרוא לזה רוח. ובכל זאת

היא גורמת לקצה הסיגריה שלי לפעום באדום

כמו לב שקראו בשם בעליו

"קיץ" תפס אותי לחלוטין. הוא דיבר אלי בגובה העיניים, והצליח להדהד רגע שמרגש כמו שחיי היומיום מרגשים. במובן הזה "קיץ" הזכיר לי את הכתיבה של הפזמונאי ברק פלדמן שב-2008 היה הכותב שהכי ניסיתי לחקות (בתחרות צמודה עם יהונתן גפן, שבעצמו היווה מקור השראה לפלדמן).

אבל מעבר לאיכויות של השיר עצמו, נתפסתי לשורת התיאור ממנה עלה כי דנה פרנק היא ילידת 1989 – בת 19 בזמן פרסום כתב העת, וצעירה ממני בשנה. למעשה, רבע מהמחברים שפרסמו בגליון מס' 4 (ושלגביהם צוינה שנת לידה) היו בגילי או צעירים ממני.

עם פרסום הגליון ה-10 של "מעין" בחודש שעבר, תהיתי איך הדברים השתנו ב-7 השנים שחלפו על כתב העת. איך השפיעו כל המשוררים הצעירים החדשים שודאי פועלים בסצינה התל אביבית? כמה מהמפרסמים עכשיו הם בגילי או צעירים ממני? ובכן, בגליון האחרון, מספר המחברים שלגביהם צוינה שנת לידה שהם בגילי הוא צעירים ממני עדיין עומד על רבע בערך (24%).

על פניו, המסקנה המתבקשת היא ש"מעין" מזדקנת בגלל היעדר דם חדש. ואכן, בעוד שכמעט כל מי שמפרסם קטע שירה או פרוזה ב"מעין" הוא בין גיל 20 ל-50, בדיקה של המפרסמים בארבעה גליונות אקראיים לפי עשורים מראים מגמה ברורה במאבק הביןדורי בין דפי כתב העת:

עשורים

חילופי דורות?

אבל, בעוד ש-"מרכז הכובד" הברור של כותבי "מעין" הוא אישם באמצעסוף שנות השבעים (ממצא לא מפתיע, בהתחשב בשנות הלידה של העורכים רועי צ'יקי ארד (1978) ויהושע סימון (1979)) …

שנות לידה - כללי

בגליון האחרון ניתן לראות באופן ברור יצוג גבוה יותר דווקא לילדי האייטיז (גבוה גם בהשוואה לגליון 8 שנבדק):

שנות לידה - גליון 8 שנות לידה - גליון 10

כלומר: כותבי "מעין" כקבוצה אכן מזדקנים מגליון לגליון, אבל לאט יותר מהקצב בו כל אחד מהם מזדקן לבדו. ב-8 השנים שעברו בין גליון 3 לגליון 10, גיל הכותבים החציוני במגזין עלה ב-4 שנים בלבד:

גילאים

[[סייג מתודולוגי שווה לציין גם שיש ירידה באחוז המפרסמים שמציינים את שנת הלידה שלהם – ייתכן ועדות נוספת להזדקנות הקולקטיב "מעין" (הנתונים לא מתייחסים לפרסום קטעי אמנות חזותית, שבשום שלב לא ציינו את שנות הלידה עד כמה שראיתי; וגם לא לקטעים מתורגמים):

כמה אומרים]]

מי הם בכלל "מעין"?

הרבה מדברים על קווי השקה בין "מעין" לבין קבוצת "ערס פואטיקה".

אורי תור, שהוציא לאחרונה את הספר "שירי תיבות שבורות" (וחבר!) אמר שהוא רואה גם הקבלה בין "מעין" לבין כתב העת "משיב הרוח" (השוואה שאליה התייחסה גם חוה פנחסכהן) – נסיון של קבוצה חדשה להשמיע את קולה בשדה השירה בישראל.

אבל אם את הקול של "ערס פואטיקה" מייחסים למחאה מזרחית, ואת זה של "משיב הרוח" לצעירי המגזר הדתילאומי; נראה שהנסיונות להגדיר את הקול שמושמע ב"מעין", כיאה להגמוניה, מתקשים.

אני רוצה להציע שההתייחסות ל"מעין" כקול של חבורה תלאביבית היא התייחסות שגויה.

המפרסמים ב"מעין", למרות גרעין קבוע, מתחלפים. “מעין" הוא לא קול של חבורה, אלא של שכבת גיל.

בהנחה שהמגמה תימשך (כנראה תלוי בעיקר באופן בו יבחרו צ'יקי וסימון לנהל את המגזין, ובכך שגם בשנים הקרובות מדינת ישראל לא תאמץ את ההמלצות של ארנון סופר) – בעוד שנייםשלושה גליונות יגיע תורם של ילדי הניינטיז ל”מעין”.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על על הסכנה הדמוגרפית שמתבטאת בכתב העת "מעין"

 1. מתן הגיב:

  ציקי יליד 76. ינואר, אני חושב

  • 50stuck הגיב:

   מעניין. בגליון מס' 3 של "מעין" כתוב שהוא יליד 1978. בויקיפדיה כתוב שהוא יליד 1977. ב"עכבר העיר" כתבו ב-2010 שהוא יליד 1976.
   שנשאל?

 2. רוני הגיב:

  מעניין. אבל סכנה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s