STUB – כרוניקה של גיגול/צא"פ ידוע מראש

כבר הרבה זמן שלא פירסמתי כאן. בין היתר כי יש משהו מספק יותר בלהעלות חצאי-מחשבות לפייסבוק מאשר לעבד ולאפות אותן עד הסוף לפלטפורמה מחייבת/יומרנית יותר כמו בלוג.

מצד שני, אני שם לב לאחרונה לכמה יתרונות שיש בריכוז "ממצאים" שונים כאן בבלוג – בעיקר שהרבה יותר נוח לאחזר דברים מוורדפרס מאשר מפייסבוק, וכי איכשהו בבלוג זה מרגיש לגיטימי יותר לחפור באריכות יחסית.

אז הפוסט הנוכחי הוא בעצם יצור-כלאיים של משהו בין לבין (היו כבר כמה כאלו ב"בנאליה") – בעצם פירוט קצת ארוך יותר על פוסט שפרסמתי במקור ב"פייסבוק". מקווה להגיע לפרסום פוסט אמיתי-לגמרי מתישהו בקרוב (מתבשל כבר קצת יותר מדי זמן, אני חושש).

הרקע התיאורטי לפוסט הזה, בקצרה, הוא: אחד מהשימושים הבולטים ברשת האינטרנט הוא חיפוש מידע (information seeking).  התמזל מזלנו ולחלק משיטות חיפוש המידע העיקריות באינטרנט – קונקרטית חיפושים בגוגל וקריאת דפים בויקיפדיה – יש חתימות שאפשר לאחזר באופן ציבורי (ואז כמובן להסיק מהן מסקנות שגויות, כמיטב המסורת).

בנוסף, הפוסט הזה נועד להעשיר בנתונים את הדיון המתמשך בשאלת הרלוונטיות של צווי איסור פרסום נוכח דפוסי הפצת המידע ברשתות חברתיות. קונקרטית, אני מעוניין להציג בו תיאור כרונולוגי של נתונים בנוגע לפרסום שמו של סגן ראש השב"כ, רוני אלשיך, שהוצע כמועמד למפכ"ל המשטרה ע"י שר הפנים ארדן.

אלשיך

נפח חיפושים בגוגל תחת צאה"פ וקצת אחריו, בחתך שעתי (אוחזר מ-Googlt Trends)

תיעוד כרונולוגי*: דפוסי חיפוש והפצת מידע סביב מינוי רוני אלשיך

25 בספטמבר

11:49 – פרסום ב"מאקו" לפיו "השר לביטחון הפנים גלעד ארדן החליט היום (שישי) להמליץ לממשלה על מינויו של סגן ראש השב״כ ר׳ לתפקיד המפכ׳׳ל הבא של משטרת ישראל"

12:25 – פרסום ב"וואלה!" לפיו "השר לביטחון הפנים גלעד ארדן החליט היום (שישי) להמליץ לממשלה על מינויו של סגן ראש השב"כ ר' לתפקיד המפכ"ל הבא של משטרת ישראל".

13:28 – ציוץ בטוויטר מכריז כי "מסתמן: המפכ"ל הבא יהיה רוני אלשיך. סגן ראש השב"כ. (חובש כיפה)"

ציוץ1

[בשלב זה, כפי שניתן לראות בתרשים למעלה, מתחיל נפח חיפוש כלשהו בגוגל הן לשאילתא "סגן ראש השב"כ" והן לשאילתא "רוני אלשיך"]

14:44 – שר הפנים, גלעד ארדן, מפרסם בפייסבוק "החלטתי היום להמליץ לממשלה על מינויו של סגן ראש השב״כ ר׳ לתפקיד המפכ׳׳ל הבא של משטרת ישראל."

14:36 – נחמיה גרשוני מצייץ "ועוד קצת על המפכ״ל המיועד החדש: אין עליו ערך בוויקיפדיה. מעניין מי יכתוב את הערך".

ציוץ2

14:56 – עולה לויקיפדיה גרסה ראשונה של הערך "רוני אלשיך" המתארת אותו כ"סגן ראש השב"כ והמיועד להיות מפכ"ל המשטרה".

15:32 – עמיחי בנט מצייץ בתגובה לגרשוני "בסדר… בסדר! התפניתי מההכנות לשבת וכתבתי ערך ראשוני בוויקיפדיה על רוני אלשיך".

ציוץ3

16:24 – המשתמשת Hanay מוחקת את ערך הויקיפדיה בנימוק "עדיין לא".

מחיקת ויקיפדיה

17:01 – עמיחי בנט מצייץ "הסבו את תשומת לבי ששמו עדיין אסור בפרסום ואשר על כן ביקשתי שימחקו בינתיים את הערך שכתבתי בוויקיפדיה".

[כמתואר באיור: בזמן חדשות ערב שבת בטלויזיה – שיא ראשון של חיפושי "סגן ראש השב"כ" בגוגל. החיפושים אחר "רוני אלשיך" ממשכים בנפח דומה]

23:25 – עולה לויקיפדיה הערך "ר' (סגן ראש השב"כ)" (מאוחר יותר מאוחד עם הערך "רוני אלשיך") אשר נפתח בפסקה "ר' (נולד ב-1963 הוא שגן ראש השב"כ ומועמד למשרת מפכ"ל המשטרה. בהתאם לחוק שירות הביטחון הכללי אסור לפרסם את שמו, ולכן הוא מוצג באמצעי התקשורת בישראל בשם "ר'"." (שגיאת הכתיב במקור).

23:29 – מתווספת הגנה לערך בויקיפדיה שמונעת את עריכתו אלא על ידי משתמשים ותיקים מורשים.

[בסך הכל במשך ה-25 בספטמבר אני ספרתי 26 ציוצים בטוויטר עם השם "רוני אלשיך". TOPSY** ספרו 50. מספר הכניסות לערך "רוני אלשיך" בויקיפדיה עמד על 2414**]

26 בספטמבר

19:21 – באתר "הארץ" מתפרסמת הכתבה "למרות איסור הפרסום, שמו של המפכ"ל המיועד כבר פורסם ברשת" בה מצוין כי "השם התפרסם בערך שהועלה בסוף השבוע בזריזות לוויקיפדיה, ככל הנראה בהנחה ששמו כבר הותר לפרסום, אך כמה שעות לאחר מכן הערך הוסר לחלוטין בשל חוק השב"כ האוסר על פרסום פרטיהם של עובדי הארגון. עם זאת, עדיין ניתן למצוא גרסה שמורה של הערך בגוגל".

[בשלב זה ניתן להבחין בשיא משמעותי של חיפושי "סגן ראש השב"כ" וגם של חיפושי "רוני אלשיך" בגוגל – מה שנראה שמעיד על כך שגולשים רבים אכן מצאו את השם]

22:27 – פרסום במאקו לפיו ארדן פנה לרה"מ בבקשה להתיר את פרסום שמו של אלשיך.

[בסך הכל במשך ה-26 בספטמבר אני ספרתי 16 ציוצים בטוויטר עם השם "רוני אלשיך". TOPSY ספרו 19. מספר הכניסות לערך "רוני אלשיך" בויקיפדיה עמד על 7430]

27 בספטמבר

12:16 – פרסום ב"הארץ" על התרת שמו של רוני אלשיך לפרסום ע"י רה"מ.

[~12:30 – כפי שניתן לראות באיור לעיל, שיא משמעותי בחיפושי "רוני אלשיך" בגוגל. TOPSY ספרו 162 ציוצים בטוויטר עם השם "רוני אלשיך". מספר הכניסות לערך "רוני אלשיך" בויקיפדיה עמד על 2124]

12:32 – גל"צ מצייצים על האישור לפרסום שמו של רוני אלשיך.

ציוץ4

  • תיעוד כרונולוגי נוסף, שפורסם יותר "בזמן אמת", אפשר למצוא בחדר 404 של עידוק.

**צריך לקחת בחשבון בנוגע לכל הזמנים המופיעים כאן שלא בהכרח כולם מתייחסים לאותו אזור זמן. ספציפית לא ברור לי על פי איזה אזור זמן מחושבים נתוני הכניסה לערכי ויקיפדיה המופיעים ב-http://stats.grok.se, אך מכל מקום נראה כי עיקר הכניסות לערך התבצעו תחת צו איסור הפרסום.

ויקי טראפיק

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s